Mühürdar Cad. No: 20 Kadıköy-İSTANBUL

DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA

Diş minesi ve dentin yapısı nedeni ile normalden daha koyu renkli dişlerin ve çeşitli nedenlerle üzerinde meydana gelen diş renklenmelerinin giderilmesi için, yapılan diş uygulamasına DİŞ BEYAZLATMA – BLEACHİNG denir.

Dış etkenlere yıllar boyu maruz kalmaları nedeni ile dişlerin renklerinde koyulaşmalar meydana gelir. Bu diş renklenmelerinin giderilmesi için evde ya da Diş Hekimi muayenehanesinde uygulanacak diş beyazlatma işlemleri ile dişlerin renklerinde tatmin edici bir beyazlama elde edilebilmektedir.

Diş beyazlatma işlemi ile 9–10 tona (3m skalasında) kadar beyazlatma zararsız bir şekilde sağlanabilmektedir. Diş beyazlatma sırasında kullanılan materyaller profesyonel kullanım içindir ve mutlaka diş hekimi muayenesi sonrasında kişiye özel hazırlanan ilaçlarla yapılmaktadır. Diş hekimi kontrolü altında yapılmayan kozmetiklerde satılan ajanlar çok etkisizdir ve diş yapılarına zarar verebilmektedir.

Dişlerin üzerine biriken gıda artıkları, çay – kahve – sigara kullanımı ve diş fırçalama alışkanlığına bağlı olarak meydana gelen diş lekelenmeleri, muayenehanede yapılacak diştaşı ve diş plağı temizliği ile ve sonrasında yapılacak cilalama işlemi ile temizlenir. Bu işlemlerden sonra dişler diş beyazlatma işlemi için hazır hale gelmiştir.

İlaçlara bağlı olarak gelişen, dişin yapısı nedeni ile dişlerde olan diş renklenmeleri ise bu temizleme işlemi ile giderilemez. Bunların giderilmesinde Diş Beyazlatma-Bleaching işlemi başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır .

Diş Beyazlatma(Bleaching) işlemi 2 yolla uygulanabilir.

1. Ev Tipi Diş Beyazlatma (Home Bleaching): Diş hekiminizin yönlendirmesi ve talimatları ile evde kendinizin uygulayacağı diş beyazlatma yöntemidir. Hasta ağzından alınan diş ölçüsü ile kişiye özel bir diş beyazlatma plağı hazırlanır. Gece yatarken bu plağın içine su esaslı diş beyazlatıcı ilaç konup gece boyu ağızda kalan plak ve ilaç ile dişlerde beyazlatma elde edilir. Bu işlem dişlerin beyazlama miktarına göre ve istenen sonuca ulaşmaya göre 7 – 10 gün süre ile uygulanır.

2. Ofis Tipi Diş Beyazlatma (Office Bleaching): Diş beyazlatmanın hızlı olması istenildiği durumlarda diş hekimi tarafından uygulanan diş beyazlatma işlemidir. Diş etleri izole edilip dişlerin üzerine ilaç sürülür ve diş beyazlatma ilacının etkinliğinin arttırılması için üzerine ışınlı dolgularda kullanılan mavi ışık uygulanır. Tekrarlayan diş beyazlatma seansları sonrasında istenen diş beyazlığı elde edildiğinde diş beyazlatma işlemine son verilir. Ancak son araştırmalar, ofis tipi diş beyazlatma ertesinde, ev tipi diş beyazlatma yöntemininde destek olarak devam ettirilmesini tavsiye etmektedir.

Diş Beyazlatma işleminde nelere dikkat edilmelidir:

Diş Beyazlatma (Bleacing), mutlaka diş hekimi kontrolünde, talimatlarına harfiyen uyularak yapılması gereken bir diş uygulamasıdır.

Diş beyazlatma işlemi sırasında oluşabilecek diş hassasiyetleri için flor uygulamaları yapılmalıdır. Bu diş uygulaması içinde yine diş hekiminin tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır.

Dişlerde bulunan diş çürükleri, diş çatlakları, dişlerdeki kırık bölgeler, kullanılan diş beyazlatma jelinin bu bölgeler vasıtasıyla diş hassasiyeti oluşturmasına neden olabilir. Bu tür diş problemleri mutlaka diş beyazlatma işlemi öncesinde ortadan kaldırılmalıdır.

Diş beyazlatma işlemi sırasında çay – kahve – sigara gibi diş renklendirici gıdalardan uzak durulmalı, düzenli diş fırçalama ve ağız ve diş sağlığı bakım işlemleri itinalı bir şekilde uygulanmalıdır.

Diş eti çekilmesi nedeni ile diş kökleri açığa çıkmış hastalarda diş beyazlatma işlemi uygulanmamalıdır.

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)

Dişlerdeki şekil ve dişlerdeki renk bozuklukları birçok hastada psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere neden olabilen estetik sorunlardır. İnsanlar sosyal yaşam ya da mesleki konumları gereği sağlıkla özdeşleşen daha beyaz dişlere sahip olmak isteyebilirler.

Diş hekimliğinde estetik restorasyon maddelerinin gelişimiyle dişlerdeki her türlü renk, şekil ve konum bozuklukları kolaylıkla çözümlenebilmektedir. Bununla beraber renklenmiş dişlerde diş beyazlatma işlemi daha koruyucu olması nedeniyle çoğu defa tercih edilmektedir.

Artık marketlerde bile satılmaya başlanan evde diş bakım ürünlerinin serbestçe bulunabilmesi, diş hekimi kontrolü dışında kullanılan maddelerin, dişte renkleşmenin uygun tanısı konmadan uygulanması ve dişlerin radyografik inceleme yapılmadan kontrolsüz kullanılma tehlikesini yaratmaktadır. Kusurlu restorasyonların gözden kaçabilmesi, diş çürüğü, zayıf diş minesi ve dişteki çatlaklar nedeniyle oluşan duyarlılıklar, dişteki aşınmalar, dişetinin zarar görmesi, yumuşak dokularda oluşan dişteki hasarlar gibi sorunlar diş hekimi kontrolü olmadan yapılan diş beyazlatma uygulamaları neticesinde ortaya çıkabilmektedir.

DİŞLERDEKİ RENKLEŞME NEDENLERİ

Dişlerde içsel ve dışsal nedenlerle renkleşme olabilmektedir. Dışsal renkleşme çeşitli gıdalara, çay, kahve, sigara, şarap gibi boyayıcı etkenlere, dişteki bakteri plağı gibi faktörlere bağlı olarak diş yüzeyinde gerçekleşmektedir. Içsel renkleşmeler dişlerin henüz oluşum aşamasındaki metabolizma bozukluklarına ya da diş kanal tedavilerine, amalgam diş restorasyonlarına, metaller, tetrasiklin grubu antibiyotikler, diş pulpası dokusunda oluşan nekrozlara bağlı olarak dişin sert dokularına yerleşen maddelerle oluşabilmektedir.

DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİ

Dişler dışarıdan ya da içeriden uygulanan yöntemlerle beyazlatılırlar. Canlı dişler dışarıdan diş beyazlatma yöntemiyle, diş kanal tedavisi görmüş canlılığını yitiren dişler ise içeriden diş beyazlatma yöntemiyle beyazlatılırlar. Canlı dişlere uygulanan dışardan beyazlatma ev tipi diş beyazlatma, ofis tipi diş beyazlatma ya da bunların kombinasyonu şeklinde uygulanır.

Diş tedavileri sonucunda 8-10 tona kadar dişte beyazlatma sağlanabilir. Çocuklardan yaşlı insanlara kadar diş beyazlatma işlemi uygulanabilir. Tek bir dişten tüm diş dizisine kadar diş beyazlatma uygulaması yapılabilir. Diş beyazlatma işleminden sonra zaman içinde dişler, diş beyazlatma uygulamasından önceki haline tamamen geri dönmez. Fakat hastanın beslenme, sigara ya da ağız hijyeni alışkanlıklarına göre ilerleyen dönemde pekiştirme diş tedavileri gerekebilir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma:

Dişlerden alınan ölçüyle hastaya özel tam uyum sağlayan plastik kalıplar hazırlanır. Diş hekimi hastaya uygun diş beyazlatıcı jeli seçer ve doz ayarlaması yapılır. Belirlenen zaman süresince (günde 2-8 saat) kalıplar içine diş beyazlatıcı jel yerleştirilerek dişlere takılır. Genellikle diş beyazlatma uygulaması daha pratik olması dolayısıyla geceleri yapılır. Diş beyazlatma uygulaması hastanın yaşı, dişteki renkleşmenin derecesi, istenilen diş renk tonu gibi faktörlere bağlı olarak 7-15 gün süresince devam eder. Diş tedavisi süresince gelişebilecek sıcak-soğuk diş hassasiyetleri dişlere yapılacak flor uygulamalarıyla ortadan kaldırılır. Eğer sigara kullanıyorsanız diş tedavisi sırasında (dişlere takılan plak ağızdayken) sigara içmemeniz gerekmektedir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma:
Klinikte diş hekimi tarafından uygulanan daha hızlı ve etkili diş beyazlatmanın sağlandığı yöntemdir. Diş etleri koruyucu maddelerle izole edilerek yüksek konsantrasyondaki diş beyazlatıcı kimyasal ajanlar dişlere uygulanır. Işık cihazlarıyla diş beyazlatıcı madde aktive edilerek diş beyazlatma işlemini gerçekleştirmesi sağlanır. Seans 45 dakika-1 saat kadar sürer. Güvenli bir yöntemdir. Diş minelerine zarar vermez. Dişlerinde aşınma ya da dişlerinde çatlaklar olan bireylerde dişte hassasiyetler görülebilir. Flor uygulamalarıyla bu diş şikayetleri ortadan kaldırılır.

İçeriden Diş Beyazlatma:
Diş kanal tedavisi görmüş dişlere yine ofis diş beyazlatma tipinde olduğu gibi klinikte diş hekimi tarafından uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Dişlerin iç yüzeyine uygulanan kimyasal ya da ışık cihazlarıyla aktive olan diş beyazlatıcı ajanlar aracılığıyla yapılır.

Online Muayene

Randevu tarihinizi belirleyin